Projektowanie

1. Nasza koncepcja projektowania

Podobnie jak w przypadku działalności naszej firmy, przy pracach projektowych szczególny nacisk kładziemy na cenę i jakość projektowanych przez nas obiektów. Kluczem do sukcesu jest prostota. Uważamy, że przy ograniczonym budżecie dużo lepiej postawić jest na wariant:

źródło: A10 03-04/2012

źródło: A10 03-04/2012

czyli prosto, z wysokiej jakości materiałów,  niż na:

polski dom

źródło: www.raider55.blox.pl

czyli wymyślnie, lecz z materiałów tanich (rekompensujących wydatki przeznaczone na skomplikowaną formę).

Więcej o naszej koncepcji architektury i projektowania, można przeczytać w artykułach zmieszczonych na naszym blogu.

2. Współpraca z klientem

Mamy wrażenie, że architekci często błędnie widzą swoją rolę w procesie projektowania budynków. Zachowują się tak, jakby ktoś powierzył im wykonanie dzieła, za które zapłacić ma klient. Często przekonują  klienta (nierzadko skutecznie) do efektownych rozwiązań, które owszem, wyglądają potem bardzo dobrze w portfolio architekta, lecz niestety pochłaniają dużą część budżetu i albo zmuszają inwestora do poniesienia dodatkowych kosztów, albo do kompromisów cenowych i jakościowych w mniej widocznych elementach.

Według nas prawidłowa relacja klient-projektant powinna rozwijać się zgodnie z zamieszczonym poniżej diagramem:

projekt architektoniczny

Projekt (P) powinien uwzględniać w sposób optymalny następujące czynniki:

  • Potrzeby Klienta (PK) – kluczowe jest to, czego dokładnie potrzebuje klient a projekt ma być jak ubranie szyte na miarę. Architekt pełni rolę krawca ale zamiast  zdejmować miarę z klienta, powinien dowiedzieć się  jak klient żyje, co go interesuje, w jakich przestrzeniach czuje się dobrze, jakie ma plany związane z rodziną. Jednym słowem architekt musi poznać człowieka, dla którego pracuje.
  • Warunki Lokalizacji (WL) – po poznaniu potrzeb klienta architekt musi się zorientować w jakiej dokładnie lokalizacji powstawać będzie obiekt. Ważną rolę ogrywają tu kwestie prawne ale także otoczenie, lokalna tradycja, istniejące obiekty wokół i wiele innych bardziej technicznych kwestii.
  • Budżet (B) – nie trzeba tłumaczyć tego, że pieniądze grają kluczową rolę. Celem architekta powinno być zaproponowanie klientowi takiej formy, która spełniałaby jego potrzeby a jednocześnie umożliwiała wybudowanie obiektu za założone pieniądze i co równie ważne nie generowałaby dużych kosztów w trakcie użytkowania.

Więcej na temat wdrażania tych zasad w praktyce możecie przeczytać w naszym artykule o projektowaniu i realizacji jednego z domów jednorodzinnych naszego autorstwa.

3. Rodzaje projektów

Indywidualne projekty domów jednorodzinnych to oczywiście tylko jedna z gałęzi naszej działalności. Przez lata współpracy ze Spółdzielniami i Wspólnotami Mieszkaniowymi wyspecjalizowaliśmy się w wielu dziedzinach projektowych:

  • projekty remontu / modernizacji istniejących budynków
  • projekty termomodernizacji budynków wraz z kolorystyką elewacji
  • projekty dostosowania budynków do przepisów przeciwpożarowych
  • projekty remontów przewodów kominowych
  • projekty modernizacji instalacji wod.-kan., c.o., gazowej
  • projekty modernizacji instalacji elektrycznych
  • projekty budynków gospodarczych na terenach osiedli
  • projekty remontu poszycia dachowego
  • wiele innych poważnych i drobnych projektów związanych z istniejącymi budynkami mieszkalnymi i usługowymi

 4. Ceny

Aby otrzymać od nas ofertę na wykonanie dokumentacji projektowej, prosimy o przesłanie zapytania ofertowego zawierającego opis planowanych prac drogą mailową kontakt@2metry.pl lub skontaktowanie się z nami telefonicznie: 515-235-448